mkМакедонски

Калкулатор за соларна батерија: Како да ја зголемите големината на вашата банка за батерии

Jan 27, 2026

Остави порака

Калкулатор за соларна батерија: Како да ја зголемите големината на вашата банка за батерии

Минатото лето, му помогнавме на производствената фабрика во Тексас да ги реши проблемите со нивниот батериски систем. Тие потрошиле над 200.000 долари на систем од 200 kWh кој може да испорача само 66% од својот номинален капацитет. Причината беше едноставна: дизајнерот користеше стандардни податоци од тестот од 25 степени, без да ги земе предвид летните температури кои редовно надминуваа 38 степени внатре во објектот. Во текот на три месеци, тие платија дополнителни 40.000 до 50.000 долари како такси по барање.

 

Ова се случува постојано во индустријата. Една стара објава на Соларниот форум „Направи сам“ добро: дизајнирањето-исклучени мрежни системи спаѓа некаде помеѓу науката и уметноста, а за жал, дури и искусните инсталатери често погрешно го сфаќаат.

 

Повеќето водичи за големина се напишани за резиденцијални корисници. На комерцијалните и индустриските купувачи им треба сосема поинаква рамка за пресметка.

info-633-475

 

Зошто станбените формули не успеваат во индустриските апликации

 

Најчесто циркулираната формула за одредување на големината на интернет изгледа вака:

Капацитет на батеријата (Ah)=дневна потрошувачка (Wh) × резервни денови ÷ напон на системот ÷ длабочина на празнење

За типични сопственици на куќи, оваа формула работи добро. Но, индустриските апликации вклучуваат четири променливи кои не постојат во станбени сценарија: големи температурни промени, сложени профили на оптоварување, високи струи за стартување на опремата и продолжено работно време.

 

IEEE 485 и IEEE 1013 конкретно се однесуваат на овие фактори за корекција. Иако првично беше напишана за оловни-киселински батерии, методологијата за корекција се применува подеднакво и за литиум железо фосфат-само со различни коефициенти.

 

Комплетна формула за индустриска големина:

C=(E × D × K_стареење × K_temp) ÷ (V × DoD × η)

K_стареењето е факторот на стареење, поставен на 1,25, што претставува маржа за деградација на капацитетот од 25% за крајот на--животот. K_temp е корекција на температурата, извлечена од листовите со податоци на производителот. η е ефикасност на системот, обично помеѓу 0,82 и 0,88.

 

Ајде да поминеме низ вистински пример:

Фабриката троши 800 kWh дневно, бара резервна копија од 2 дена, користи систем од 48 V, 80% длабочина на празнење, 85% ефикасност на системот, со минимална зимска температура од 4 степени (што одговара на факторот за корекција на температурата од 1,30).

(800.000 × 2 × 1.25 × 1.30) ÷ (51.2 × 0.80 × 0.85)=74, 853 Ах

Ако се пресмета на основната линија од 25 степени, на истото барање ќе му требаат само 57.579 Ah. Тоа е 30% разлика. Овој 30% не е теоретска изведба-туку се мери ниска-температурна загуба од табелите со податоци CATL LF280K и EVE LF304.

 

Температурата влијае на капацитетот повеќе отколку што мислат повеќето луѓе

 

Капацитетот на литиум железо фосфат значително варира со температурата, но точната големина зависи од стапката на празнење. Податоците подолу се засноваат на стапката на празнење од 0,5 C, што е типично за апликации за складирање на соларна енергија.

 

Capacity Retention at Different Temperatures

 

Ако стапките на празнење се повисоки, да речеме 1C или повеќе, секоја температурна точка паѓа уште 5 до 15 процентни поени. За апликации како магацини за складирање на ладилници, максималното користење навечер често достигнува 1C празнење, а комбинираните ефекти на температурата и брзината мора да се земат предвид заедно.

 

Климатските зони ASHRAE од 5 до 8 го покриваат најголемиот дел од северниот дел на Соединетите држави и цела Канада. На проектите во овие области обично им е потребен 30% до 45% повеќе инсталиран капацитет отколку што сугерираат стандардните пресметки за тест услови-ова не е конзервативно, тоа е нормално.

 

Економијата на различни големини на системот

 

Големината на батеријата не е проблем со континуирана оптимизација-тоа е дискретна одлука. Не можете да купите систем од 347,2 kWh; вие избирате од конфигурациите што ги нуди производителот. Секое ниво има различни единечни трошоци и карактеристики за враќање.

 

Подолу се дадени опсегот на цени што ги видовме во наводници во текот на изминатата година, за системи со литиум железо фосфат сертифицирани со UL 9540 и IEC 62619:

 

50 - 100 kWh

Цена на батеријата

$185 - $220на kWh
 

Вкупни трошоци на системот

$465 - $570
 

Отплата

6 - 9 години

100 - 250 kWh

Цена на батеријата

$155 - $185на kWh
 

Вкупни трошоци на системот

$375 - $465
 

Отплата

5 - 7 години

250 - 500 kWh

Цена на батеријата

$130 - $155на kWh
 

Вкупни трошоци на системот

$310 - $375
 

Отплата

4 - 6 години

500 kWh - 1 MWh

Цена на батеријата

$110 - $130на kWh
 

Вкупни трошоци на системот

$260 - $310
 

Отплата

3 - 5 години

1 - 5 MWh

Цена на батеријата

$95 - $110на kWh
 

Вкупни трошоци на системот

$215 - $260
 

Отплата

2,5 години

 

Овде постои нелинеарна шема: билансот на системските трошоци не се скалира линеарно со капацитетот. Системот од 500 kWh има потреба од приближно исти дозволи, подготовка на локацијата и инженерство за интерконекција како и системот од 250 kWh. Ова создава стратешки простор: ако вашата пресметка излезе на 180 kWh, надградбата на 250 kWh често има смисла. Дополнителните 70 kWh чини околу 25.000 долари повеќе, но единечните трошоци се намалуваат од 440 на 385 долари, заштедувајќи 10.000 долари на основниот дел од 180 kWh. Нето дополнителната инвестиција е 15.000 УСД, купување дополнителна резерва од 70 kWh, продолжување на времетраењето на резервната копија и намалување на длабочината на циклусот.

 

The Economics of Different System Sizes

 

LFP наспроти олово-киселина

 

Почетните трошоци за купување може да направат оловните-киселински батерии да изгледаат привлечно. Но, цената на животниот циклус кажува сосема друга приказна.

 

Земете пример за индустриско складирање од 200 kWh: 70% длабочина на празнење дневно, 20 степени просечна работна температура, 0,12 $/kWh електрична енергија, 8% дисконтна стапка, 15-годишен период на анализа.

Опција за литиум железо фосфат
 

Почетната батерија чинеше 26.000 долари. Биланс на системот 36.000 долари. Не е потребна замена на батеријата во текот на 15 години (70% DoD дава приближно 5.400 циклуси, во рамките на животниот век на LFP). Кумулативни загуби при наплата во текот на 15 години: 2.520 долари. Одржување: 3.600 долари.

Вкупно: 68.120 долари.

AGM Lead-Опција за киселина

 

Оловната-киселина може да се испушти само до 50% за да се одржи животниот век, па затоа е потребен капацитет на табличката со име од 400 kWh за да се добие истата употреблива енергија. Почетната батерија чинеше 32.000 долари. Биланс на системот 44.000 долари. Потребни се две замени на батерии во текот на 15 години: 64.000 долари. Загуби при наплата: 7.560 долари. Одржување: 9.000 долари.


Вкупно: 156.560 долари.

Поплавено олово-Опција за киселина

 

Истата табличка со 400 kWh. Почетни батерии 24.000 долари. Биланс на системот 44.000 долари. Три замени во текот на 15 години: 72.000 долари. Загуби од наплата: 10.080 долари. Одржување: 18.000 долари.


Вкупно: 168.080 долари.

15-годишните трошоци на LFP се 56% пониски од AGM, 59% пониски од поплавените.

 

Гледајќи ја само ефикасноста на полнењето: Ефикасноста на LFP кружно-возење е 95%, оловната-киселина е 80% до 85%. Систем од 200 kWh кој работи со 140 kWh дневно губи дополнителни 4,4 kWh дневно со оловна-киселина. Со 0,12 долари/kWh електрична енергија, тоа е речиси 30.000 долари разлика во текот на 15 години.

 

Се разбира, оваа пресметка се потпира на збир на претпоставки. Цените на електричната енергија би можеле да се зголемат, технолошкиот напредок би можел да ја забрза амортизацијата на средствата, трошоците за одржување би можеле да ги надминат проекциите. Вистинските одлуки бараат специфична анализа на чувствителноста на проектот-. Во оптимистичките сценарија, предноста на LFP расте; во песимистичките сценарија предноста се намалува, но опстојува.

 

Логика на големина за три различни апликации

Врв бричење

Оваа централа плаќа 14,50 $/kW на побарувачката со договорен капацитет од 750 kW. Анализата на нивната крива на оптоварување откри дека врвовите на попладневните смени главно доаѓале од климатизацијата и компресорите кои започнуваат истовремено, во траење од околу два и пол часа, со 200 kW што може да се префрлат.

 

Првичната цел на дизајнот беше да се избричат ​​150 kW од врвот. Според формулата: 150 kW × 2,5 часа ÷ 0.80=469 kWh. Препорачавме систем од 500 kWh со 295 $/kWh, инвестирајќи 147.500 долари.

 

Очекувани годишни придобивки: заштеда на наплата на побарувачката од 150 × 14,50 × 12=26.100 долари, плус време{{5}од-користење арбитража околу 4.000 до 4.500 американски долари, во вкупна вредност од нешто повеќе од 30.000 долари. Едноставно враќање помеѓу четири и пет години. Факторирајќи го 30% федералниот даночен кредит за инвестиции, нето-инвестицијата паѓа на нешто повеќе од 100.000 американски долари, со враќање околу три и пол години.

 

За време на извршувањето, наидовме на пречка: на нивниот електричен панел му требаше надградба за да се приспособи на системот за складирање, додавајќи 12.000 долари. Овие скриени трошоци лесно се пропуштаат во фазата на котирање.

Соларна самопотрошувачка-

Овој магацин има 400 kW соларна енергија на покривот, но 45% од производството се извезува за време на ниски-ценовни периоди за само 0,04 $/kWh на големо, додека вечерните набавки чинат 0,18 $/kWh. Складирањето може да го фати ова ширење.

 

Целта беше намалување на дневниот извоз за 600 kWh. Работење наназад од 85% длабочина на празнење и 92% ефикасност: 600 ÷ 0,85 ÷ 0.92=766 kWh. Систем од 800 kWh со 275 $/kWh значи инвестиција од 220.000 долари.

 

Оптимистичка пресметка на годишниот принос: 600 × (0.18 - 0.04) × 300 сончеви денови=25.200 американски долари, плус заштеда на наплатата на побарувачката околу 8.000 до 9.000 американски долари. Вкупно враќа 33.000 до 34.000 долари. Пред{14}}отплата на данок шест и пол години, после{15}}даноците четири и пол години.

 

Но, политиката за нето мерење на Аризона се менува. Ако стапките на откуп на големо продолжат да паѓаат, приносите на овој проект всушност се подобруваат. Спротивно на тоа, ако политиката се префрли во корист на извозот на сончева енергија, приносите се намалуваат. Овој вид на ризик од политиката мора да се земе предвид во евалуацијата на проектот.

Backup Power Plus Daily Peak Shaving

На објектот за колокација му треба резервна копија од 4 часа за 500 kW критично оптоварување. Традиционалниот пристап користи VRLA батерии за UPS-от, заменувајќи ги на секои четири до пет години. LFP може да учествува во дневното максимално бричење за да генерира приход додека ја одржува способноста за резервна копија.

 

Барање за резервна копија: 500 × 4=2,000 kWh. Систем од 2,5 MWh со 245 $/kWh значи инвестиција од 612.500 долари.

 

Вредноста доаѓа од три извори: избегнатите трошоци за замена на VRLA амортизирани во текот на 15 години на 12.000 долари годишно. Приход од одговор на побарувачката е 500 × 45=22.500 УСД. Врвна заштеда при бричење околу 18.000 долари. Годишна вредност над 50.000 долари.

 

Едноставно враќање нешто повеќе од единаесет години, со даночни кредити околу осум години, и натрупување на пет{0}}годишната забрзана амортизација на MACRS носи ефективно враќање на околу шест години.

 

Сложеноста овде е што приходите од одговорот на побарувачката не се стабилни. Различни мрежни оператори имаат различни програмски правила и циклуси на порамнување. Ги советуваме клиентите да ги попустат приходите од одговорот на побарувачката за 30% во финансиските модели како конзервативна проценка.

Вообичаени грешки во одредувањето на големината и колку чинат

 

Користење на просечно оптоварување наместо криви на оптоварување

Просечната дневна потрошувачка ви кажува колку kWh да складирате, но максималното оптоварување одредува колку kW излезна моќ му треба на системот. Батеријата од 500 kWh поврзана со инвертер од 100 kW не може да се справи со скоковите на побарувачката од 300 kW, без разлика колку енергија се складира.

 

Повеќето комунални претпријатија ја бележат побарувачката во 15-минутни прозорци, а највисокиот период од 15 минути во еден месец ја одредува наплатата на побарувачката за тој месец. Индустриската големина мора да се заснова на податоци за оптоварување со интервал од 15 минути, а не на месечни просеци.

 

Игнорирање на кривите на ефикасност на инвертерот

Ефикасноста на инвертерот варира во зависност од нивото на оптоварување. Инвертер од 250 kW кој работи со оптоварување од 25% (62,5 kW) може да постигне само 91% ефикасност, додека при оптоварување од 75% достигнува 96%. Купувањето преголем инвертер за идно проширување значи прифаќање на долгорочни- загуби во ефикасноста.

 

Со дневна пропусност од 140 kWh, разликата во ефикасноста од 5% значи дополнителни загуби од 7 kWh. Со 0,15 долари/kWh електрична енергија, тоа е 380 долари/годишно. Повеќе од петнаесет години, се собира.

 

Третирање на BMS Margin како употреблив капацитет

BMS е поставен на 80% длабочина на празнење, така што батеријата од 100 kWh треба да има 80 kWh употребливи. Но, многу индустриски BMS единици, исто така, резервираат од 5% до 10% за балансирана маржа, оставајќи само 70 до 75 kWh реално достапни.

 

Кога купувате, побарајте специфични параметри: висок-исклучување на напонот, низок-напонски прекин, праг на активирање на балансирање. Овие три параметри заедно го одредуваат прозорецот за реален употреблив капацитет.

Квалитетот на BMS е клучот за доверливоста на системот

 

Советот за интеграција на складирање енергија на EPRI ги анализираше режимите на неуспех на 385 комерцијални и корисни-проекти за батерии од 2018 до 2024 година. Тие открија дека 67% од проблемите со перформансите потекнуваат од билансот на компонентите на системот, а неуспесите поврзани со BMS- сочинуваат 23% од дефектите на BOS.

 

Три BMS метрика најрелевантни за доверливоста:

Точност на мерење на напонот на ќелијата

Точноста на индустриски-одделение BMS работи ±2 mV по ќелија. Производите од потрошувачки-одделение често достигнуваат само ±10 mV. Во низа од серии од 16-клетки, кумулативната грешка може да достигне 160 mV-доволно за да активира лажна заштита или да пропушти реална нерамнотежа.

Активно наспроти пасивно балансирање

Пасивното балансирање го троши вишокот енергија како топлина. Активното балансирање ја пренесува енергијата помеѓу клетките. За секојдневни-системи за возење велосипед, активното балансирање го продолжува животниот век на батеријата со одржување построга дистрибуција на напон во ќелијата. Активното балансирање BMS чини 15% до 25% повеќе, но се враќа преку продолжениот век на циклусот.

Компатибилност на протоколот за комуникација

Индустриските системи треба да се поврзуваат со системите за управување со згради, мрежата SCADA, а можеби и да испраќаат сигнали. Пред да купите, потврдете дека BMS поддржува протоколи Modbus TCP/IP, DNP3 и SunSpec.

Некој на DIY Solar Forum се пожали: повеќето потрошувачки-BMS единици имаат непрецизно броење на засилувачи-часови при мали струи и без полнење до 100%, екранот на SOC брзо се менува. Ако вашата апликација не може целосно да се полни еднаш неделно, веродостојноста на проценката на SOC станува проблем.

 

Сертификати и усогласеност

 

Северноамериканските инсталации вклучуваат повеќе стандарди. Но, не сите стандарди имаат еднаква тежина.

 

Апсолутно задолжително

 

UL 9540е стандардот за безбедност на системот за складирање енергија-тврд услов за дозволи во повеќето американски јурисдикции. Без овој сертификат, вашиот проект нема да помине одобрување.

 

NFPA 855е стандард за инсталација на системот за складирање енергија, кој ги дефинира барањата за растојание, вентилација и гаснење пожар. Противпожарниот маршал ќе изврши увид според овој стандард.

 

Силно се препорачува

 

UL 9540Aе тест за ширење на термички бегство. Калифорнија и Њујорк експлицитно го бараат тоа. Дури и ако вашиот проект не е на овие локации, имањето на овој тест извештај помага во преговорите за осигурување.

 

Убаво е да се има

 

UL 1973 годинае стандард за батериски ќелии за стационарни апликации. IEC 62619 е меѓународен еквивалент. Некои AHJ прифаќаат IEC како замена за UL.

 

UN38.3е тестот за безбедност при транспорт-не е поврзан со инсталацијата, но без овој сертификат батериите не можат да влезат во Соединетите Држави.

 

IEEE 1547-2018е стандард за интерконекција на мрежата. Исклучените-мрежни системи не им требаат.

 

Практично искуство: пропуштањето на која било основна сертификација може да го одложи проектот четири до шест месеци додека се чека дополнително тестирање или замена на добавувачот. Видовме дека проектите се одложуваат половина година поради некомплетна документација.

 

 

Практично искуство: пропуштањето на која било основна сертификација може да го одложи проектот четири до шест месеци додека се чека дополнително тестирање или замена на добавувачот. Видовме дека проектите се одложуваат половина година поради некомплетна документација.

 

UL 9540

Список за проверка на скриени трошоци

 

Предмети обично не се вклучени во понудите за добавувачи:

 

➜Надградба на електричниот панел. Околу 20% од инсталациите бараат надградба на постоечката електрична инфраструктура за да се приспособат за складирање.

➜Такси за дозволи. Прегледот на планот, поднесоците за комунални услуги-многу се разликуваат според локацијата.

➜Надоместоци за интерконекција. Од $30/kWh до $100/kWh во екстремни случаи.

➜Доплати за оддалечена област. Испорака и трудово патување.

➜Работа за инсталација. 20% до 30% од вкупните трошоци на системот.

➜Годишно одржување. 2% до 5% од почетната цена на системот.

➜Осигурување. Годишните премии изнесуваат 0,3% до 1,2% од вкупната вредност на проектот.

За Полиновел

 

Ние сме индустриски производител на батерии од литиум железо фосфат. Нашата производна линија опфаќа вилушкари, опрема за поддршка на земја, ракување со материјали и стационарно складирање. Фабрика во Кина, тим за техничка поддршка во Северна Америка.

 

За апликации за соларно складирање, нудиме две конфигурации:

 

  • Стандардни индустриски модули од 48V, достапни во капацитети од 100Ah, 200Ah и 300Ah, со вграден-активен балансирачки BMS, опсег на работна температура од -20 степени до +55 степени, 6.000 циклуси до 80% задржување на капацитетот при 80% DoD1,95EC и сертифицирани од 80% DoD1,95EC и 950 UN38.3.
     
  • Контејнеризирани системи од 400V до 1000V DC, 200 kWh до 5 MWh по контејнер, вклучувајќи термичко управување, сузбивање пожар и мониторинг, со опционална интеграција на PCS, поддршка за инсталација со клуч за проекти во Северна Америка.

 

Нашиот инженерски тим обезбедува бесплатни пресметки за големината во фазата на котирање. Потребни материјали: 12 месеци сметки за комунални услуги (за анализа на трошоците на побарувачката), податоци за оптоварување со интервал од 15 минути доколку се достапни, локација на проектот (за корекција на температурата), целно времетраење на резервната копија. Прелиминарното димензионирање се доставува во рок од три работни дена.

 

Проектите над 500 kWh добиваат посветен инженер за апликации доделен да работи со вашиот изведувач на електрична енергија и комунални услуги од дизајн до пуштање во работа.

 

Обратете се на industrial@polinovel.com-responses во рок од 24 часа во работните денови.

 

 

*Техничките спецификации и цените се актуелни од јануари 2026 година. Консултирајте се со даночен советник во врска со подобноста на федералниот даночен кредит; Барањата за домашна содржина од IRA Дел 45X влијаат на кредитните проценти. Пресметките на големината за време на фазата на цитирање се прелиминарни проценки; конечните спецификации на системот бараат истражувања на локацијата и детална потврда за инженерски дизајн.*

 

Испрати Испраќам барање