mkМакедонски

Колку чинат литиумските батерии за количка за голф во 2026 година (цена на големо)

Feb 03, 2026

Остави порака

Колку литиумБатерии за количка за голфво 2026 година (цена на големо)

Гледаме дека ФОБ цитатите паѓаат од 450 до 850 долари за пакет батерии од 48V 100Ah LiFePO4 за голф количка во моментов. Но, тој број од 450 долари има потреба од контекст, бидејќи се појавува само кога се обврзувате на 1,000+ единици и добавувачот знае дека имате наредени алтернативи. За повеќето B2B купувачи кои ја вршат својата прва нарачка на големо во опсегот од 50-200 единици, реалната цена се движи помеѓу 600 и 750 долари по пакет, ФОБ Шенжен.

How Much Are Lithium Golf Cart Batteries In 2026 (Wholesale Price)

Работам во Полиновел и со години сум вклучен во проекти за батерии за колички за голф од страна на изворите и инженерската страна. Само минатиот месец нашиот тим цитираше три проекти за конверзија на флота низ САД и Југоисточна Азија. Она што постојано го гледам е ова: купувачите трошат 90% од своето време за истражување споредувајќи ги цените на налепниците, а потоа се заслепуваат од другите трошоци кои всушност одредуваат дали купувањето било добра зделка. Тарифи, игри со класа на мобилни телефони, отсечени агли на BMS, проблеми со компатибилноста со полначот што никој не ги спомна. Единечната цена е можеби 60% од вашата реална цена.

 

Оваа статија не е неутрален преглед на секоја батерија на пазарот. Ќе ви кажам како всушност изгледаат големопродажните цени од почетокот на февруари 2026 година, каде се замките за пари и каде математиката за рентабилност навистина функционира наспроти онаму каде што луѓето се залажуваат. Ако сте менаџер на флота што оценува конверзија на литиум, директор за операции на одморалиштето кој се обидува да го оправда капексот или инженер за набавки кој гради потесен список на добавувачи, ова е за вас.

 

Цената се стабилизира. Престанете да чекате да падне понатаму.

 

Многу купувачи со кои разговарам седат на раце бидејќи некаде прочитале дека цените на батериите „постојано паѓаат“. Тоа беше точно во 2024 година. Веќе не е вистина, а луѓето што сè уште чекаат губат пари секој квартал што го одложуваат.

 

Еве што всушност се случило. Истражувањето на BloombergNEF од декември 2025 година ги постави цените на пакетите LFP на глобален просек од 81 $/kWh, со најевтиниот забележан пакет од Кина од 50 $/kWh (bloombergnef.com). Тие бројки се реални. Но, тие се просечни вредности за сите LFP апликации, вклучително и огромни зделки за складирање на мрежа каде што еден купувач купува 500 MWh. Пакетите со колички за голф во опсегот од 5-10 kWh не ја добиваат таа цена. Заклучивме договор од 200 единици минатиот месец со приближно 110 $/kWh слета, што е приближно исто толку добро колку што е за големината на овој сегмент.

 

Што е уште поважно, трендот на суровини е обратен. Литиум карбонатот го достигна дното близу 10.000 долари за метрички тон кон крајот на 2024 година. Од јануари 2026 година, цените на самото место се искачија на 22.000-25.000 долари/MT. Голдман Сакс предвидува 13.250 долари/MT, а моделот на Бернштајн ќе достигне до 25.000 долари/МТ до 2027 година. Значи, ќелиите стануваат малку поскапи за производство, но производителите сè уште се натпреваруваат агресивно по цена бидејќи треба да ги полнат производните линии.

 

Нето ефектот: цените на батериите на големопродажните колички за голф се зголемија. Тие не се качуваат драматично, но не се спуштаат ни. Ако сте планирале пренамена на флота, математиката денес е приближно иста како што ќе биде за шест месеци. Освен тоа се уште шест месеци трошоци за одржување на оловна-киселина што ги јадете.

 

За што всушност плаќате: Разлика на трошоците што е важна

 

Повеќето статии за споредба на цени ви прикажуваат табела со малопродажни цени по напон. Тоа е бескорисно за купувачите на големо. Она што ви треба е разбирање на ниво на компонента- за тоа каде одат парите, за да можете да препознаете кога добавувачот се намалува наспроти вистинскиот што нуди подобра вредност.

 

На стандарден пакет количка за голф од 48V 100Ah LiFePO4 со приближно 5,12 kWh, структурата на трошоците се распаѓа вака. Ќелиите претставуваат 50-60% од вкупниот трошок, со 50-100 долари за kWh во зависност од одделението и добавувачот. BMS додава 12-18%, некаде од 25 $ за гола-коска 100A пасивна-табла за рамнотежа до $100+ за паметен BMS со следење Bluetooth и CAN комуникација. Домување, жици и склопување сочинуваат уште 20-25%. Конечно тестирање и сметка за КК за остатокот.

 

Кога фабриката ве цитира 500 долари, а нивниот конкурент цитира 800 долари за истите спецификации на хартија, разликата речиси секогаш живее на две места: квалитет на ќелија и квалитет на BMS. Ќе влезам во двете.

Но, прво, еве нешто што повеќето статии нема да ви го кажат.

 

Цената што ја добивате во голема мера зависи од времето. Кинеската Нова Година го нарушува производството за 3-4 недели секоја година, а нарачките за Q4 поставени пред исклучувањето носат премија бидејќи производителите се надополнети со побарувачката. Спротивно на тоа, од март до мај е кога фабриките се гладни за нарачки и најмногу се подготвени да преговараат. Видовме дека истиот пакет е цитиран за 12-15% понизок во април наспроти декември. Ако вашата временска рамка за распоредување има флексибилност, тоа се бесплатни пари.

Оценување на ќелиите: каде што 300 долари по пакет исчезнуваат и никој не ви кажува

 

Секоја LiFePO4 ќелија што излегува од производната линија добива оценка. Степен А, степен Б, степен C. Процесот на оценување трае 3-4 недели, вклучувајќи циклус на формирање, проверка на рендгенски зраци, мерење на капацитетот со повеќекратни стапки C-, тестирање на внатрешен отпор и задолжителен период на одмор од најмалку 15 дена за да се провери однесувањето на самото-испуштање.

 

За ќелиите EVE Energy 100Ah, степенот А значи вистински измерен капацитет над 110Ah со внатрешен отпор под 60mΩ. Степенот Б се наоѓа во опсегот од 100–110 Ah со IR од 60–80 mΩ. Степенот Ц паѓа под номиналниот капацитет.

 

Cell Grading: Where $300 Per Pack Disappears and Nobody Tells You

Еве што значи ова за пари и животен век. Клетките од степен А сигурно испорачуваат 6,000+ циклуси до задржување на капацитетот од 80% под стандардни услови. Клетките од степен Б обично управуваат со 2.000-3.500 циклуси. Во флота што работи 500 циклуси годишно, тоа е разликата помеѓу замена на батеријата во 4-та година наспроти 12-та година.

 

Сега, делот што ме држи буден ноќе кога клиентите ми кажуваат дека нашле „одлична зделка“ на Alibaba.

 

Известувањето од техничките форуми во индустријата и заедницата LiFePO4 Австралија документира широко распространета практика продавачите повторно-да ласерираат QR-кодови на EVE-клетките за да го прикријат производот од Б-оценка како А-одделение (lifepo4.com.au). EVE одговори со печатење на буквата „B“ директно на QR-кодови на пратки од Б-одделение, но повторното-кодирање опстојува. Имавме потенцијални клиенти кои ни испратија ќелии од „Одделение А“ што ги купија на друго место за независно тестирање и приближно една од три серии што ги проверивме се врати како изведба од Б-.

 

Нашиот процес на верификација е нешто што го изградивме со години, и искрено, тоа е една од главните причини зошто нашите клиенти не заминуваат.Не можам да го изложам целосниот SOP овде, но ќе го кажам ова: ако вашиот добавувач не може да ви покаже синџир што може да се следи од производителот на ќелиите до готовиот пакет, со соодветни броеви на серии и оригинална QR документација, тоа е вашето прво црвено знаме. Ако тие продаваат „CATL ќелии“ на мало, тоа е второ, бидејќи во суштина сите CATL ќелии достапни надвор од нивниот директен OEM канал се сив пазар без гарантирана оценка.

 

Прашањето за рентабилност што го поставуваат сите (и повеќето написи се погрешни)

 

Да престанеме да се преправаме дека одлуката е „литиум наспроти оловна-киселина“. Ако читате статија за големопродажните цени на литиум во 2026 година, веќе сте се одлучиле за литиум. Вистинската одлука е колкав капацитет да се купи и во кое одделение.

 

Ќе илустрирам со сценарио низ кое работевме со клиент од одморалиште минатиот квартал. Тие управуваат со 80 колички за голф, кои работат 6 часа дневно со сезонски врв од април до октомври. Околу 450 циклуси годишно.

 

Опција А

48V 100Ah LiFePO4, ќелии од степен А. Трошоци за големопродажба по нивниот волумен (80 единици): приближно 720 долари/пакет ФОБ, 940 долари слета во САД по царините и товарот. Вкупна инвестиција во флота: 75.200 долари.

Опција Б

48V 150Ah LiFePO4, ќелии од степен Б. Пониска цена за -kWh, перница со поголем капацитет. Трговија на големо: приближно $680/пакет ФОБ, 885 $ слета. Вкупна инвестиција во флота: 70.800 долари.

На хартија, опцијата Б изгледа како очигледен избор. Повеќе капацитет за помалку пари. Но, тука се менува математиката.

 

  Опција А (100 Ах, одделение А) Опција B (150Ah, одделение B)
Цена на слета по пакет $940 $885
Инвестиција во флота (80 колички) $75,200 $70,800
Очекуван циклус на траење до 80% 6,000+ циклуси 2.500 циклуси
Години до замена со 450 циклуси/год ~ 13 години ~ 5,5 години
Трошоци за замена (6-та година) $0 $70,800
Вкупна цена на батеријата од 10 години $75,200 $141,600
Цена по циклус над 10 години $0.17 $0.31

 

Опцијата Б чини речиси двојно повеќе во текот на една деценија. Дополнителните 50 Ah капацитет се безвредни ако клетките умираат за половина од времето. Ги избравме овие броеви со клиентот и тие отидоа со опцијата А. Тие исто така преговараа за гарантна клаузула која гарантира капацитет од 80% на 3.000 циклуси, при што Polinovel покрива про-замена ако не успее. Тој вид посветеност на перформансите е нешто што го нудиме самоуверено затоа што знаеме што влегува во нашите ќелии.

 

Ова е пресметката што ги одделува информираните набавки од ценовното-купување. Лицето што го потпишува ПО не се грижи за цената на FOB по-единица. Тие се грижат за трошоците по циклус, трошоците по милја и колку години пред да напишат уште еден чек.

 

Какво олово-Киселината навистина ве чини (тоа е повеќе отколку што мислите)

 

Заради комплетноста и затоа што некои од вас градат деловен случај за да добијат одобрение од извршната власт за конверзија, еве ја споредбата со оловната-киселина што ги става реалните бројки на масата.

 

Ја ревидиравме флотата од 50 колички на купувачи во Флорида пред да ја претвориме. Нивните реални документирани трошоци во текот на претходните три години се во просек до ова, годишно:

 

Замена на оловни-киселински батерии: 18.000 $/годишно (заменувајќи ~ 15 батерии годишно по 1.200 $ секоја). Работа за одржување: 14.400 УСД/годишно (два-техничари со дел од работното време кои вршат наводнување, чистење на терминалите, надоместоци за изедначување). Отпад на електрична енергија: приближно 3.200 $/годишно неефикасност на полнење (оловна-киселина работи 70–80% повратна-ефикасност наспроти 95%+ за LFP). Непланиран прекин: проценети 8.500 долари/годишно, покривајќи колички извадени од сервис поради проблеми поврзани со{22}}батерии.

Вкупни годишни оперативни трошоци за оловна-киселина за 50 колички: приближно 44.100 долари.

Нивната конверзија на литиум, користејќи ги нашите пакувања од 48V 105Ah, чинеше вкупно 52.000 долари за возниот парк. Годишен оперативен трошок по{5}}конверзија: приближно$4,800(само електрична енергија, во суштина нула одржување). Враќањето дојде на14 месеци.

 

Тоа е вистински проект. Реални бројки. И искрено, отплатата беше побрза отколку што планиравме, бидејќи заштедите на работната сила за одржување беа повисоки отколку што претпоставуваше нашиот модел. Нивните техничари трошеа повеќе време на одржување на батеријата отколку што изјави претходниот менаџер.

 

За флоти со висока-искористеност што работат со 500+ циклуси годишно, отплатата обично се спушта помеѓу 12 и 24 месеци. Стандардна комерцијална употреба е 24-36 месеци. Единственото сценарио каде што литиумот нема финансиска смисла во разумен хоризонт е навистина ниска-користење колички што прават помалку од 150 циклуси годишно, како сезонските приватни флоти на заедницата кои се без работа шест месеци. Дури и тогаш, аргументот за нулта{11}}одржување честопати го намалува балансот.

 

Проблемот со BMS за кој никој не сака да зборува

 

Брза приказна. Во 2024 Q3, добивме барање за гаранција од клиент кој не купил од нас. Тие набавиле 40 пакети од друг кинески снабдувач за терен за голф во Тексас. За седум месеци, осум пакети се исклучуваа по случаен избор. Раководителот на курсот беше бесен.

 

The BMS Problem Nobody Wants to Talk About

 

Одвоивме еден од неуспешните пакети како услуга (се надевавме дека ќе ја добиеме повторната-нарачка, и успеавме). Што откривме: BMS користеше пасивно балансирање на 80 mA. На ќелии од 105Ah. На таа рамнотежна струја ќе и требаат буквално недели за да се поправи значајното летање на клетките. Но, тука е ударот. Фирмверот го активираше балансирањето само за време на последните 10 минути од циклусот на полнење. Осумдесет милиампери за десет минути дневно на ќелија од 105Ah во суштина е нула балансирање.

 

Шест месеци нула ефективно балансирање значеше дека една ќелија во секое пакување се преполнуваше секој циклус, додека друга беше хронично недоволно наполнета. Преполнетите ќелии отекоа. BMS го погоди прекинот на напонот на високата ќелија и го заклучи целиот пакет. Нема физичка штета, за среќа. Но, осум колички надолу, бесен директор на теренот за голф и добавувач кој молчеше на радио кога започнаа барањата за гаранција.

 

Разликата во трошоците помеѓу тој BMS и нашиот е можеби 60-80 долари по пакет. Работиме активно балансирање на 1A+ со континуирано следење, а не со прозорец од 10-минути. Нашиот BMS комуницира со полначот за да го координира напонот за завршување на основа по ќелија. Дали вреди тоа 60 долари повеќе? Прашајте го момчето во Тексас со осум мртви колички.

 

Овде нема да ја опишам нашата целосна архитектура на BMS затоа што, искрено, тоа е IP што го развивме со години на теренски неуспеси (наши и други). Но, ако оценувате кој било добавувач, еве три прашања кои веднаш ќе ви кажат дали нивниот BMS е сериозен:

 

  1. Која е струјата за балансирање и за време на кој дел од циклусот на полнење се активира?
     
  2. Која е точноста на мерењето на напонот по ќелија? (Сè полошо од ±10 mV на LFP е несоодветно. Прозорецот помеѓу „полн“ и „преполнет“ е само околу 50 mV.)
     
  3. Дали BMS го блокира полнењето под 0 степени? Ако е така, на која точно температура и дали е таа калибрирана по-единица или стандарден фирмвер?

 

Ако не можат да одговорат на овие без проверка со инженерството, тие се трговска компанија која препродава туѓ пакет, а не производител.

 

Американските тарифи ја променија играта. Еве како да се движите по нив.

 

Овој дел е важен дали набавувате од нас или од кој било друг што увезува од Кина.

 

Тарифите на делот 301 за литиум-јонските батерии скокнаа на 25% во јануари 2026 година. Во комбинација со основната тарифа од 3,4%, реципрочните тарифи и доплатите поврзани со фентанил-, кумулативната стапка на не{6}}ЕВ литиумски батерии помеѓу не{6}}ЕВ литиумски батерии помеѓу 3%1%.

 

Во долари: ФОБ пакет од 500 долари станува 685-705 долари по царината, пред товарот и осигурувањето. На нарачка од 100 единици, тоа е само тарифи од 18.500 до 20.500 долари. Купувачите кои ги изградиле своите модели на рентабилност на трошоците за земјиште во 2024 година без ажурирање за зголемувањето на тарифите во јануари 2026 година, работат со бројки кои се премногу оптимистички за 15-20%.

 

Постојат правни стратегии за ублажување. Испораката преку обврзани магацини во Југоисточна Азија е еден пристап, иако CBP сè повеќе ги испитува барањата за претовар. Некои купувачи ја истражуваат проценката на првата продажба за да ја намалат обичната вредност. Други преговараат за условите за DDP кои ја префрлаат тарифната изложеност на производителот. Нудиме цени на DDP на главните американски пристаништа затоа што ја изградивме логистичката инфраструктура за ефикасно да управуваме со неа и ја поедноставува пресметката на вкупните трошоци на купувачот.

 

Уште една работа што ги фаќа луѓето: стандардното осигурување на карго често го исклучува пожарот на литиумските батерии. Потребна ви е специјализирана покриеност на DG и треба да потврдите дека е поставена пред да се испорачаат контејнерите. Имавме клиенти да го научат ова на потешкиот начин.

 

Стапица за „евтина батерија“: зошто некои конверзии на литиум не успеваат

 

Сакам да бидам искрен за нешто. Не секоја конверзија на литиум успева. Сум видел три оператори на флота се враќаат на оловна-киселина во изминатите две години, и сите три ја имаа истата основна причина: тие се оптимизираа за куповната цена и изгореа.

 

Една од нив беше заедница во Аризона која ги купи најевтините 48V пакети што можеа да ги најдат на Амазон. 649 долари на мало. Во рок од 14 месеци, 22% стапка на неуспех. Заклучување на BMS, отечени ќелии, капацитет што падна од карпа по 400 циклуси. Тие немаа добавувач за кој би можеле да одговорат затоа што продавачот на Амазон веќе двапати ги сменил излозите. Еден искусен член на форумот за количка за голф Cartaholics добро го сумираше тоа: кога плаќате помалку за литиумска батерија отколку што би платиле за пристоен комплет тројанци, нешто не е сериозно погрешно.

 

Останатите двајца беа B2B купувачи кои отидоа со ниски-добавувачи на OEM, добија производ што изгледаше добро при пристигнувањето, но не беше соодветно усогласен-. Внатрешниот отпор распространет низ ќелиите во истиот пакет надмина 15 mΩ. За контекст, нашата толеранција за усогласување се одржува на ± 5% на IR и капацитет. Тоа цврсто совпаѓање е она што овозможува постојани долгорочни- перформанси и бара тестирање на инфраструктурата што додава цена на пакетот.

 

Ова е причината зошто јас лично не препорачувам пакет количка за голф од 48 V со цена под 550 $ FOB за B2B апликации, без оглед на тврдените спецификации. Под тој праг некаде се сечат агли. Обично клетки, обично BMS, понекогаш и двете. Неколку добавувачи кои со сигурност испорачуваат квалитет од 500 до 600 долари ФОБ работат на жилет-тенки маргини и обично бараат 500+ единечни обврски.

 

Значи, што всушност треба да направи купувачот на големо?

 

Ако сте прочитале до тука, правите вистинска анализа, а тоа веќе ве става пред повеќето купувачи на овој пазар. Еве како ние вообичаено работиме со нови клиенти на флота, и тоа ќе ви даде рамка без оглед на тоа дали на крајот ќе не изберете нас.

 

Започнете со вашата математика за распоредување. Број на годишни циклуси, дневна длабочина на празнење, опсег на температурата на околината и дали ви треба можност за полнење или само полнење преку ноќ. Овие четири променливи одредуваат кој капацитет и конфигурација на BMS има смисла. Пакет од 100 Ah за одморалиште кое работи со единечни смени во умерена клима е сосема различен производ од пакет од 150 Ah за аеродромски GSE што работи 16 часа на топлина во Феникс.

 

Потоа добијте вистински цитати. Не индикативна цена од веб-страниците. Вистински профактури со услови за плаќање, временска рамка за испорака и јазик на гаранција. Побарајте цена за DDP ако немате воспоставена операција за увоз. Споредете ги вкупните трошоци за земјиштето, а не цената на ФОБ.

 

Нудиме бесплатни проценки на возниот парк за проекти над 20 единици. Триесет-минутен повик, го прошетаме вашиот профил на користење, препорачуваме конфигурација и обезбедуваме детална споредба на трошоците за 5 години со вашето тековно поставување. Не е потребна посветеност. Претпочитаме да поминеме 30 минути за да се квалификуваме дали сме добро способни отколку клиентот да открие неусогласеност откако 80 единици се во земја.

 

Контактирајте го нашиот тим за да го поставите:polinovelpowbat.com/inquiry

 

Последно нешто. Пазарот за литиумски батерии за голф е преплавен со содржина напишана од луѓе кои никогаш не купиле, составиле или распоредиле ниту едно пакување. Тие составуваат листови со спецификации и прикажуваат избалансирани добрите- и-против како да пишуваат статија на Википедија. Ако изворот што го читате не може да ви каже што се случува кога BMS MOSFET не успее при напон на целосно полнење или зошто пасивното балансирање е функционално бескорисно на ќелии над 100Ah, земете ги нивните совети за цените со соодветната доза сол.

 

 

Податоците за цените и тарифите ги одразуваат условите од 3 февруари 2026 година и се предмет на промена. За тековните големопродажни цени на специфични конфигурации,контактирајте со нашиот инженерски тим за продажба директно.

Испрати Испраќам барање